עששת

כירורג שיניים - מרפאת שיניים דר אלכסנדר

עששת השיניים (חורים בשיניים)

כאשר לא מקפידים על שמירה על היגיינת הפה, מצטברים חיידקים ויוצרים ביופילם (biofilm), רובד חיידקי, המכונה פלאק, על השיניים.

הפלאק נוצר בקלות רבה יותר כשאין משטח חלק. ניתן למצוא אותו לרוב בסדקים, סביב סתימות, בין השיניים וליד קו החניכיים.

רובד זה ניזון מפחמימות ועמילנים במזונות שאנו אוכלים, וכתוצר לוואי הוא מייצר חומצות אשר תוקפות את האמייל על השיניים שלנו, מה שמוביל לדה-מינרליזציה, פירוק איטי של פני השטח. בשלב זה תהליך העששת מתחיל.

אנו, ד"ר אלכסנדר וצוות המרפאה, מחויבים לסטנדרטים הגבוהים ביותר בשיטות הטיפול, בחומרים ובמכשור ומעניקים למטופלינו סביבת טיפול משפחתית, נוחה ומרגיעה.

לוגו אלכסנדר צבעוני פוטר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו עכשיו: 03-736-1860

מה תרצו לדעת?

הגורמים המרכזיים להיווצרות עששת שיניים:

צריכת סוכרסוכר הוא המזון העיקרי שגורם לעששת. כאשר אנו אוכלים סוכר, החיידקים בחלל הפה מפרקים אותו לחומצה. החומצה בחומרים אלה נשארת בפה זמן רב יותר מאשר באכילת מזונות ללא סוכר, וגורמת להרס האמייל, השכבה החיצונית של השן.

משקאות ומזונות מסוימים שנדבקים לשיניים – כל אותם מזונות המכילים. בנוסף לסוכרים גם עמילן תורמים במידה רבה לייצור רובד דנטלי שיכול להזיק לשיניים ובסופו של דבר לייצר חורים. בין המאכלים הללו נכללים, דבש, צימוקים, דגנים או לחם.

יובש פה – יכול להיגרם ממגוון גורמים, כגון: תרופות, טיפולי סרטן, מחלות כרוניות וגיל מבוגר. יובש פה מפחית את כמות הרוק המיוצרת. לרוק יש תפקיד חשוב בהגנה על השיניים מפני עששת הרוק מנטרל את החומצות שנוצרות בפה מפירוק המזון, ועוצר את תהליך הפירוק עד ליצירת חומצות חדשות.

עישון – העישון תורם באופן משמעותי להיווצרות רובד חיידקי ואבנית, שכמור גרומים להרס השן.

ככלל, עששת יכולה להופיע בשתי צורות:

עששת סמויה: נוצרת על האזור ממש מעל השן וקל לזהות אותה.
עששת אינטרפרוקסימלית: נוצרת בין השיניים ואין רואים אותה בעין, אלא בבדיקה של רופא שיניים.

הגורמים המרכזיים להיווצרות עששת שיניים - דר אלכסנדר

מבנה השן:

כדי להבין את תהליך היווצרות העששת, נסביר את מבנה השן, ומאלו חומרים עשויה כל שכבה.
השן מורכבת מכמה חלקים, כולל:

אמייל –   השכבה החיצונית של השן, כותרת השן הנראית לעין. אמייל הוא החומר הקשה ביותר בגוף האדם. הוא עשוי ממינרלים, כמו סידן ופלואוריד.

דנטין (שינן)- השכבה האמצעית של השן. הדנטין עשוי גם ממינרלים, אך הוא רך יותר מהאמייל, אבל עדיין חזק, כמו העצם.

מוך – השכבה הפנימית של השן, מכילה כלי דם ותאי עצב.

ציפוי שורש –  שכבה דקה של אמייל שמצויה בבסיס השורש.

שורש – החלק של השן שנמצא בתוך הלסת. הוא עשוי מעצם.

השיניים מעוגנות ללסתות באמצעות שורשים. השורשים מסתיימים בציפוי שורש, שהוא השכבה הדקה של אמייל שמצויה בבסיס השורש. ציפוי השורש עוזר להגן על שורש השן מפני פגיעה.

שלבים בהתפתחות עששת השיניים

עששת בשלב הראשוני
החומצות מתחילות להמיס את המינרלים בשכבת האמייל הקשה שמכסה את השיניים, ויוצרות נזק מתחת לפני השטח של השיניים. אם מזהים את תחילת התהליך ומבצעים טיפול , העששת לא תתפתח.

עששת בשלב שני
ככל שהחומצה ממשיכה לשחוק את השיניים, עלולים להיווצר חורים מיקרוסקופיים על פני שטח האמייל של השן. תהליך השחיקה של החומצה יכול להתפתח  במהירות , ולהמשיל לפגוע בשכבת האמייל, ולחלחל לתוך שכבת הדנטין שמתחתיה ולפגוע בה. שלב זה עלול לפגוע בשורשי השן.


עששת בשלב שלישי
כאשר השכבות החיצוניות של השיניים ניזוקות, חומצה יכולה לחלחל לתוך שכבת הדנטין הרכה יותר של השן. כאשר הדנטין והאמייל מתפרקים, נוצר חלל גלוי. אם לא מטפלים בו כראוי, העששת בדנטין תמשיך להחמיר ובסופו של דבר תיכנס לשכבה הפנימית של השן, המכילה סיבי עצב ועלולה להוביל לכאבים עזים ולגרום לצורך בטיפול פולשני כמו טיפול שורש.


עששת בשלב רביעי
השן נגועה קשות ואם לא מטפלים העששת יכולה להגיע גם לעצם, לסכן את מבנה השן כולו .

תהליך העששת מתפתח בממוצע על פני תקופה של שישה חודשים עד שנתיים, בהתאם להשפעת הגורמים המשפיעים על היווצרות העששת.

לפני ואחרי

כמרפאה רב-תחומית, חשוב לנו מאוד להעניק למטופלינו קשת רחבה של טיפולים, תוך שימוש בגישות טיפול מודרניות וטכנולוגיה מתקדמת וחדשנית.

לייעוץ או קביעת תור
לייעוץ או קביעת תור
אבחון עששת - מרפאת שיניים דר אלכסנדר

אבחון עששת

בשיטות המסורתיות , רופאי שיניים מזהים עששת באחת משלוש דרכים: בדיקה חזותית, בדיקה באמצעות כלי מיוחד שנקרא אקספלורר ובדיקה באמצעות צילומי רנטגן דנטליים.
כיום נוספו שיטות חדשניות לגילוי עששת, ללא חשש מקרינה מייננת.

חלק מהשיטות שתפסו אחיזה מבוססות על התכונות האופטיות של מבנה השן וכוללות שיטות המבוססות על פלואורסצנטיות לייזר וכן הארה עם אור אינפרא אדום קרוב.

טכנולוגיות אלה מאפשרות שיעורי גילוי גבוהים של עששת, ובכך עוזרים למנוע את התפשטות העששת, וגם עוזרים לטפל בשיניים בצורה שמרנית יותר. כאשר מזהים עששת מוקדם יותר, השחזורים הדרושים הם בדרך כלל קטנים ומינימליים, ושומרים על חלק גדול יותר של השן.

טיפול בעששת

לרקמות מהן מורכבות השיניים אין יכולת להתחדשות עצמית, מסיבה זו חשוב ללכת לרופא השיניים לטיפול בעששת. הטיפולים המתבצעים תלויים בסוג העששת ובשלב התפתחותה. הדבר הראשון שרופא השיניים יעשה הוא לבדוק היכן ממוקם החור, ולבדוק את המצב הכללי של השיניים. ברוב המקרים, יהיה צורך בצילום רנטגן. המטרה העיקרית היא לנסות להציל את השן במידת האפשר ולהסיר את הרקמה שנפגעה מהעששת.

הטיפול בעששת נקבע בהתאם לשלב העששת. קיימים ארבעה סוגי טיפולים:

סתימות:  הטיפול הנפוץ ביותר, מילוי החור. רופא השיניים יקדח לתוך השן הפגועה ויסיר את החלק הנגוע לפני מילוי החלל. למידע נוסף על סתימות בשיניים >>

כתרים: אם רוב השן החלה להתפורר, רופא השיניים יתאים כתר שיכסה את החלק הנותר של השן ויגן עליו מפני נזק נוסף.

טיפול שורש: אם העששת מגיעה לשכבת תאי העצב, הרופא יבצע הליך להסרת תאי עצב פגועים או מתים כדי למנוע פגיעה נוספת וזיהום. הרופא ינקה את תעלת השורש ולאחר מכן יסתום אותה בחומר מילוי.

עקירה: במקרים חמורים, ובמקרים קיצוניים, השן הפגועה תוסר כולה. במצב כזה, האפשרויות להשלמת שיניים כוללות תותבות חלקיות, השתלת שיניים וגשרים.

מניעת עששת - מרפאת שיניים דר אלכסנדר

מניעת עששת

למרות שעששת יכולה להוביל לנזק חמור ולפעמים לאובדן שיניים, היא ניתנת למניעה.

צחצוח שיניים – פעמיים ביום לפחות, שתי דקות בכל פעם, במשחת שיניים המכילה פלואוריד. צחצוח השיניים מסייע להסרת אבנית ולהצטברות פלאק.

תזונה מאוזנת –  הקפדה תזונה מאוזנת והימנעות מחטיפים ממותקים.
ביקורי שגרה אצל רופא השיניים – מומלץ להגיע לרופא השיניים אחת לשישה חודשים, לבדיקה ולניקוי שיניים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו עכשיו: 03-736-1860
ד"ר אלכסנדר

ד"ר אלכסנדר

מרפאת ד"ר אלכסנדר היא מרפאת שיניים רב תחומית העוסקת בשיקום הפה, השתלות דנטליות וטיפולי אסתטיקה דנטלית.
המרפאה חדשנית ומאובזרת במיטב הציוד הטכנולוגי המתקדם, ומטפלת בגישה רפואית ייחודית גם במטופלים בעלי מחלות רקע ומטופלים הנוטלים תרופות, אשר נדרשים לתשומת לב מיוחדת בטיפולי השיניים.

ד"ר אלכסנדר

מרפאת ד"ר אלכסנדר היא מרפאת שיניים רב תחומית העוסקת בשיקום הפה, השתלות דנטליות וטיפולי אסתטיקה דנטלית.
המרפאה חדשנית ומאובזרת במיטב הציוד הטכנולוגי המתקדם, ומטפלת בגישה רפואית ייחודית גם במטופלים בעלי מחלות רקע ומטופלים הנוטלים תרופות, אשר נדרשים לתשומת לב מיוחדת בטיפולי השיניים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו עכשיו: 03-736-1860
לקוחות מספרים בחיוך

ד"ר אלכסנדר ותמרה היקרים, הגעתי אליכם לפני 8 חודשים במצב כולכך גרוע. אחרי 8 חודשים יצאתי עם חיוך יפה.. קיבלתי ממכם טיפול מסור ..יחס ביתי ואישי ..ליווי צמוד במשך כל התקופה עמידה בלוחות זמנים. ממליץ לכל מי שמחפש טיפול מקצועי ואישי זה המקום!!! אתם פשוט אנשים מדהימים. אז תודה! ד"ר אלכסנדר וכמובן תודה לתמרה.

משה קורסיה (קרית אונו)

הגעתי דרך המון המלצות ושמחתי לגלות שהכל נכון מאחוריהן. תמרה מקסימה ,קבעה איתי תור ככל המוקדם ,ד"ר אלכסנדר היה שקוף,יסודי ומהיר ! בנוסף ,תמרה התעניינה בשלומו יום למחרת . *מרוצה מאוד* וממליצה לכל מי שזקוק לטיפולו שיניים . תודה לכם

ויקטוריה ראובן

אישתי עשתה טיפול שם היחס והטיפול היו טובים , אני בטיפול ממושך אצל רופא אחר אבל כשיסתיים הטיפול ואים אזדקק שוב טיפול חושב שאעשה אצל דר אלכסדר

‎נסים בן דוד (גני תקווה)
לייעוץ או קביעת תור
לייעוץ או קביעת תור

ד"ר אלכסנדר

ד"ר אלכסנדר, בעל ניסיון רב שנים בשיקום וכירורגיית הפה.
ד"ר אלכסנדר מבצע מגוון רחב של טיפולים, החל מטיפול בעששת וטיפולי שיניים משמרים ועד לטיפולים מורכבים, הדורשים ניסיון ומיומנות רבה, השתלות שיניים ביום אחד, ציפויי שיניים, טיפולי שורש ועוד.

לד"ר אלכסנדר ניסיון רב שנים בהשתלות דנטליות לחולי סכרת ומטופלים בעלי מחלות רקע או רקע רפואי מורכב.

מאחורי ד"ר אלכסנדר שנות ניסיון רבות כמנהל מחלקת שיקום בבית חולים ממשלתי במוסקבה. כמו כן, שימש ד"ר אלכסנדר כמרצה בכיר לרופאים מתמחים בשיקום הפה.
לפני כשלוש עשרה שנה עלה ד"ר אלכסנדר לישראל ופתח מרפאת שיניים פרטית בקריית אונו.

כיום עומדת מרפאת השיניים של ד"ר אלכסנדר בחזית טיפולי שיקום הפה ביום אחד, ומציעה מגוון טכנולוגיות מתקדמות כולל שיקום דיגיטלי והשתלה וירטואלית, כדי לספק למטופלינו את טיפולי השיניים המתקדמים והיעילים ביותר שיש.

טיפול שורש - שאלות נפוצות - מרפאת שיניים דר אלכסנדר
חיוך - לפני ואחרי
שאלות נפוצות - עששת במרפאת שיניים דר אלכסנדר

שאלות נפוצות - עששת


עששת היא חור בשן. היא מתרחשת כאשר חיידקים יוצרים שכבה דביקה הנקראת פלאק מעל השיניים. כשהחומצות המופרשות מהפלאק פוגעות בפני השטח של השיניים לאורך זמן, נוצרת עששת.

תסמינים של עששת: רגישות בשיניים – אתם עלולים להרגיש רגישות או כאב בעת אכילה או שתייה של משהו חם, קר או מתוק; כתמים אפורים, חומים או שחורים המופיעים על השיניים; ריח רע מהפה; טעם לא נעים בפה.

צחצוח שיניים פעמיים ביום יכול לסייע במניעת עששת. יחד עם זאת הרגע שהתחיל תהליך של עששת ניתן בהחלט לעצור אותו . לצורך זה יהיה עליכם להגיע לרופא השיניים אחת לחצי שנה כדי שיבדוק את השיניים וינקה אותם מפלאק ומאבנית.

אמנם לוקח זמן רב עד שזיהום בשן הופך להרסני, אך זיהום בשן עלול להתפתח אם אינו מטופל. בתוך כמה חודשים.

חלק מהשן או המבנה כולו עלולים להישבר וייתכן שתוכלו לשמר חלק מהם רק עם טיפול שיניים מתאים. הזיהום והריקבון יימשכו, ועלולים להתפשט לשיניים אחרות ולעצם הלסת. בסופו של דבר אתם עלולים לאבד שיניים .

עששת לא אמורה לכאוב בשלביה הראשונים, לכן יש סיכוי שלא תרגיש אותה כשהיא מתחילה.. ככל שהעששת גדולה יותר, כך תהיה לך יותר רגישות או כאב. הסיבה לכך היא שעששת גדלה באופן פעיל. ככל שהיא קרוב יותר לעצב , כך גדל הסיכוי שיהיה לך כאב, אי נוחות או רגישות .
מומלץ להיבדק על ידי רופא שיניים אחת לחצי שנה.