עקירה כירורגית

כירורג שיניים - מרפאת שיניים דר אלכסנדר

עקירה כירורגית - ד"ר אלכסנדר

לשיניים חשיבות רבה לא רק באכילה ובדיבור, אלא גם בשמירה על חוזק ומבנה עצם הלסת וחלל הפה. לכן, כששן נפגעת תמיד ימליץ רופא השיניים על שיקום השיניים ויעדיף אותו על פני עקירת שיניים.

עקירת שיניים היא ברירת מחדל, והמוצא האחרון שנעשה במקרים נדירים שהשן סבלה מנזק נרחב עקב פציעה או עששת או שהשן צמחה בזווית לא רגילה או שהשן נמצאת מתחת לחניכיים, או כלואה בין שיניים אחרות.

אנחנו, ד"ר אלכסנדר וצוות המרפאה מחויבים לסטנדרטים הגבוהים ביותר בשיטות הטיפול, בחומרים ובמכשור ומעניקים למטופלינו סביבת טיפול משפחתית, נוחה ומרגיעה.

לוגו אלכסנדר צבעוני פוטר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו עכשיו: 03-736-1860

מה תרצו לדעת?

מהי עקירת שיניים "רגילה" ומהי עקירה כירורגית?

לא כל עקירת שיניים היא עקירה כירורגית. שיניים שניתן לראותן בקלות, הגישה אליהן נוחה, והשורשים ישרים ואינם מעוקלים, ניתן לעקור בעקירה "רגילה".

 עקירה "רגילה" של שן היא הליך פשוט יחסית שבו רופא שיניים מסיר שן מהפה. העקירה מתבצעת בהרדמה מקומית, כך שהמטופל אינו מרגיש כאב. לאחר ההרדמה, רופא השיניים ידחוס את קירות העצם וישחרר את השן ממקומה. באמצעות מלקחיים הוא ישלוף את השן בשלמותה מהפה.

לאחר העקירה, רופא השיניים עשוי לשים תחבושת על האזור כדי לעצור את הדימום. הוא גם ייתן הנחיות כיצד לטפל באזור: לשמור על האזור נקי ולח, לאכול מזונות רכים, להימנע מצחצוח באזור, להימנע משתיית אלכוהול וקפאין.
רוב המטופלים חווים מעט כאב לאחר עקירת שן. ניתן להקל על הכאב על ידי נטילת משככי כאבים. חשוב להקפיד על נטילת המשככי כאבים לפי ההוראות של הרופא.
רוב המטופלים מחלימים מעקירה של שן בתוך מספר ימים. עם זאת, חשוב לעקוב אחר ההנחיות של הרופא כדי להבטיח ריפוי מלא ויעיל.

עקירת שיניים כירורגית – היא ניתוח דנטלי שמבוצע אך ורק על ידי רופא שיניים מנתח, כירורג שיניים שהוכשר לכך. עקירת שיניים כירורגית היא הליך מורכב יותר מעקירה רגילה, ודורש לעיתים חיתוך רקמות וכשיש צורך גם תפרים, מיומנויות שאינן בתחום התמחותו של כל רופא שיניים.

מהי עקירת שיניים רגילה ומהי עקירה כירורגית - מרפאת דר אלכסנדר
הליך עקירת השן העקירה כירורגית - כלים לעקירת שן - דר אלכסנדר

הליך עקירת השן העקירה כירורגית

לפני ההליך, רופא השיניים או כירורג הפה יסקור את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, ויבצע את כל צילומי הרנטגן הדרושים.

 

 הרדמה: המטופל יקבל הרדמה מקומית כדי להרדים את האזור סביב השן. במקרים מסוימים, הרופא ישתמש בחומרי טשטוש או בהרדמה כללית כדי לשמור על המטופל רגוע ונינוח במהלך ההליך.

 

חתוך בחניכיים: רופא השיניים או המנתח יבצעו חתך ברקמת החניכיים המקיפה את השן. חתך זה מאפשר לרופא השיניים לגשת לשורשי השיניים ולעצם. לאחר מכן ירים הרופא בעדינות את החניכיים  כדי לחשוף את השן ואת המבנים שמסביב. מטרת יצירת החתך בחניכיים היא לספק ראות ברורה וגישה לאזור בו יש לבצע את ההליך הכירורגי.

 

הסרת עצם (במידת הצורך): במקרים בהם השן מכוסה באופן חלקי או מלא על ידי רקמת עצם וחניכיים, ייתכן שרופא השיניים יצטרך להסיר חלק מהעצם שמסביב כדי לגשת לשן ולשחרר אותה.

שחרור השן ממקומה: באמצעות מכשירים דנטליים מיוחדים, רופא השיניים יטלטל בעדינות את השן קדימה ואחורה כדי לשחרר אותה מהרצועות והעצם שמסביב.

 

עקירה: ברגע שהשן משוחררת מספיק, רופא השיניים ישתמש במלקחיים כדי לתפוס את השן ולהסיר אותה בזהירות ממקומה. אם השן נשברת במהלך התהליך, רופא השיניים יסיר את השברים הנותרים. לעיתים הרופא עצמו יבצע חיתוך מבוקר של השן, ויחתוך אותה לחלקים קטנים, כך שניתן יהיה לעקור כל חלק בנפרד.

בדיקה וניקוי מכתמים: לאחר עקירת השן, רופא השיניים יבדוק את השקע (החלל בו נמצאה השן) כדי לוודא שלא נותרו שברי שן או פסולת, וינקה את המקום
תפרים (במידת הצורך): בהתאם למקרה, רופא השיניים עשוי לסגור את החתך עם תפרים כדי לסייע בריפוי. תפרים אלה נמסים בדרך כלל. לעיתים תידרש הסרה של התפרים לאחר תקופה מסוימת.

 

מיקום גזה: רופא השיניים יניח חתיכת גזה מעל אזור העקירה כדי לשלוט בדימום. המטופל יונחה לנשוך בעדינות את הגזה כדי להפעיל לחץ.

 

התאוששות וטיפול שלאחר העקירה: המטופל יקבל הנחיות לטיפול לאחר הניתוח, אשר עשויות לכלול הנחיות לשיכוך כאב, להפחתת נפיחות, להיגיינת הפה ולהקפדה על מזון רך. פגישות מעקב עשויות גם להיקבע כדי לעקוב אחר הריפוי.

 

ריפוי: כמה שבועות אחרי ביצוע העקירה, מקום העיקרה יחלים בהדרגה. רקמת העצם והחניכיים תגדל בחזרה ותכסה את השקע, והפה יחזור לתפקד כרגיל.

חשוב לציין כי עקירות כירורגיות הן הליכים שגרתיים, אך לעיתים יכולים להתעורר סיבוכים. על המטופל לעקוב בקפידה אחר הוראות רופא השיניים ולדווח מיד על כל תסמין חריג  במהלך תהליך הריפוי.

לפני ואחרי

כמרפאה רב-תחומית, חשוב לנו מאוד להעניק למטופלינו קשת רחבה של טיפולים, תוך שימוש בגישות טיפול מודרניות וטכנולוגיה מתקדמת וחדשנית.

לייעוץ או קביעת תור
לייעוץ או קביעת תור
באילו מקרים נדרשת עקירה כירורגית - מטעם מרפאת שיניים דר אלכסנדר

באילו מקרים נדרשת עקירה כירורגית?

הרופא ימליץ על עקירה כירורגית באחד ממקרים הבאים:

כותרת השן פגועה: במקרה שהחלק העליון של השן פגוע ושבור, באופן שהרופא מתקשה לאחוז בשן כדי לעקור אותה, יידרש לבצע חתך כירורגי כדי לחשוף את שורשי השן ולעוקרה.


שורשי שן בעייתיים
: כאשר שורש השן מעוקל או עקום, העקירה קשה לביצוע. לכן יעדיף הרופא לבצע חיתוך בשן, ולעקור כל חלק שן עם השורש שלו . גם כשורש השן ארוך, ימליץ הרופא על עקירה כירורגית, על מנת לא להפעיל כוח יתר בעקירה שעלולה לפגוע בשיניים הסמוכות. בהסרת חלק מהעצם העוטפת את שורשי השן , רופא השיניים יכול להגיע לשורשי השן באופן שלא תידרש הפעלת כוח מיותרת. שן עם שורשים דקים הנוטים להישבר, אף בה, סביר להניח שהרופא ימליץ לבצע הליך של עקירה כירורגית מחשש משבירת השורש בעקירה רגילה.


שן כלואה:
לעיתים יש שיניים הכלואות בתוך הלסת או החניכיים , ובקיעתן התקינה אינה אפשרית, הרופא ימליץ על עקירה כירורגית.


משך זמן ההחלמה
משך זמן ההחלמה משתנה ממטופל למטופל, אך בעיקרון זמן ההחלמה הוא בין שבוע לשבועיים.
מיד לאחר העקירה נשאר במקום העקירה מעין מכתש, שנוצר בתוכו קריש דם. כשבוע אחר כך נוצרת רקמה חדשה באזור העקירה, והפצע מתחיל להיסגר אט אט.
המטופל יחוש נפיחות ואי נוחות קלה, שאמורה לחלוף תוך ימים אחדים ועד שבועיים . בתום שבועיים המטופל יגיע לבדיקת ביקורת אצל הרופא.
כיצד ניתן להקל על תהליך ההחלמה?
מומלץ שלא לשטוף את הפה 24 שעות לאחר העקירה.
ניתן לצחצח את השיניים יום לאחר העקירה, ולהרחיק את מברשת השיניים ממקום העקירה. באופן הדרגתי, ניתן בכל יום עוקב להגיע בעדינות למקום הפצע.
יש להימנע משטיפת הפה באפן נמרץ.
אם יש נפיחות כדאי להניח לסירוגין שקית בד עם קרח על הלחי.
מומלץ לאכול מזונות רכים במשך זמן ההחלמה, וללעוס בצד הנגדי לאזור העקירה.

לייעוץ או קביעת תור
לייעוץ או קביעת תור
לקוחות מספרים בחיוך

סיימתי טיפול אצל דייר אלכסנדר לפני מספר חודשים . 13 שתלים! התוצאה לפניכם חיוך מושלם

מאיר מלכה (פתח תקווה)

ממליצה על מרפאת שיניים-דייר אלכסנדר. דר אלכסנדר ותמרה היקרים, הגעתי אליכם לפני כמעט שנה במצב כל כך גרוע, חסרת אמונה אחרי רשלנות של רופא שיניים אחר. מיסטר פייסבוק שראה שאני מחפשת רופאי שיניים באינטנסיביות הקפיץ לי את המודעה שלכם ואיכשהו הוביל אותי אליכם. כבר בפגישה הראשונה שלנו שידרתם אוירה מקצועית עם ביטחון. המכשור הייחודי שלכם שחיסל לי פוביה של שנים, המחירים הנוחים, המקצועיות והאמפתיה גרמו לי להבין שאני במקום הנכון.

ימית עומר (פתח תקווה)

הגעתי למרפאה של ד"ר אלכסנדר דרך פרסום בפייסבוק עשיתי ציפוי לשיניים קדמיות והחליפו לי סתימת אמלגם גדולה ללבנה - הכל יצא מדהים! חיוך מושלם בקרוב אחליף גם כתרים ישנים לכתרים מחומר ממש טוב ועמיד ביותר (זירקוניום). ד"ר אלכסנדר מקצועי ברמה ממש גבוהה, יחס מדהים, אנושי ואכפתי. ממליצה בחום!

ילנה קריינס (פתח תקווה)
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו עכשיו: 03-736-1860
ד"ר אלכסנדר

ד"ר אלכסנדר

מרפאת ד"ר אלכסנדר היא מרפאת שיניים רב תחומית העוסקת בשיקום הפה, השתלות דנטליות וטיפולי אסתטיקה דנטלית.
המרפאה חדשנית ומאובזרת במיטב הציוד הטכנולוגי המתקדם, ומטפלת בגישה רפואית ייחודית גם במטופלים בעלי מחלות רקע ומטופלים הנוטלים תרופות, אשר נדרשים לתשומת לב מיוחדת בטיפולי השיניים.

ד"ר אלכסנדר

מרפאת ד"ר אלכסנדר היא מרפאת שיניים רב תחומית העוסקת בשיקום הפה, השתלות דנטליות וטיפולי אסתטיקה דנטלית.
המרפאה חדשנית ומאובזרת במיטב הציוד הטכנולוגי המתקדם, ומטפלת בגישה רפואית ייחודית גם במטופלים בעלי מחלות רקע ומטופלים הנוטלים תרופות, אשר נדרשים לתשומת לב מיוחדת בטיפולי השיניים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו עכשיו: 03-736-1860

ד"ר אלכסנדר

רופא שיניים עם ניסיון רפואי של יותר משלושים שנה בשיקום ובכירורגיית הפה. לד"ר אלכסנדר ותק רב בטיפולי עקירות כירורגיות והשתלות שיניים.

ד"ר אלכסנדר כיהן כמנהל מחלקת שיקום בבית החולים הממשלתי במוסקבה. כמו כן, שימש ד"ר אלכסנדר כמרצה בכיר לרופאים מתמחים בשיקום הפה.
לפני כשלוש עשרה שנה עלה ד"ר אלכסנדר לישראל ופתח קליניקה פרטית בקרית אונו.

כיום עומדת מרפאת השיניים של ד"ר אלכסנדר בחזית טיפולי שיקום הפה, ומציעה מגוון טכנולוגיות מתקדמות כולל שיקום דיגיטלי והשתלה וירטואלית, כדי לספק למטופלים  מגוון טיפולי שיניים מתקדמים – והכל במקום אחד. 

עקירה כירורגית - דר אלכסנדר
חיוך - לפני ואחרי
שאלות ותשובות על עקירה כירורגית

שאלות נפוצות על עקירה כירורגית

עקירת שיניים בכלל ועקירת שיניים כירורגית בפרט היא המוצא האחרון, והיא נעשית במקרים נדירים כשלא ניתן להוציא את השן בשלמותה. בין המקרים הללו, שן שסובלת מנזק נרחב עקב פציעה , שן שצמחה בזווית לא רגילה, שן שנמצאת מתחת לחניכיים, או כלואה בין שיניים אחרות, שן ששורשיה מעוקלים או ארוכים , שמקשים על עקירה רגילה.

העקירה נעשית תחת הרדמה מקומית, ולכן היא אינה כואבת. כאבים עלולים להופיע לאחר שההרדמה מתפוגגת. במידה והכאב הוא בלתי נסבל, ניתן לקחת משככי כאבים לפי הוראות הרופא.

הכאב לאחר עקירה כירורגית יכול להימשך בין יום למספר ימים. רוב המטופלים מרגישים הקלה בכאב לאחר 24 שעות, אך ישנם אנשים שחווים כאב למשך זמן רב יותר. אם אתם חווים כאב לאחר עקירה כירורגית, חשוב ליטול משככי כאבים כפי שהורה לכם הרופא. חשוב גם לשמור על האזור נקי ולח, ולאכול מזונות רכים. אם הכאב חמור או לא משתפר לאחר מספר ימים, חשוב לפנות לרופא השיניים.

מומלץ שלא לשטוף את הפה 24 שעות לאחר העקירה, ובטח שלא לצחצח שיניים. בתום 24 שעות אפשר לצחצח כרגיל, אך לא את מקום העקירה. באופן הדרגתי ניתן להתחיל לצחצח בזהירות את אזור העקירה לאחר חמישה ימים.

בשעתיים הראשונות שלאחר העקירה ועד שההרדמה מתפוגגת אין לאכול דבר. ביממה הראשונה לאכול מזון רך ופושר, ולשתות משקאות פושרים. יש להימנע ממזונות קשים או חמוצים, ומשתיית משקאות אלכוהוליים, מכיוון שאלה עלולים להזיק לקרשי הדם , ולהגביר את הסיכון לדימום.

ביממה הראשונה שלאחר ההליך הכירורגי, ייתכן דימום קל. הדימום הוא מהותי בתהליך היווצרותו של קריש הדם באזור העקירה. זה חלק מתהליך הריפוי. ניתן להניח גזה סטרילית או שקיק רטוב של תה, וללחוץ בעדינות במשך כמה דקות. אם הדימום נמשך, ניתן להשתמש במשככי כאבים או להתייעץ עם רופא השיניים.