השתלת שיניים ללא הרמת סינוס

שתלים דנטליים הם פתרון יעיל ומשקם במראה טבעי, לשיניים חסרות. אולם לעיתים המיקום המיועד להשתלה הוא מאתגר במיוחד, בעיקר כשמדובר בחלק האחורי העליון של הלסת, באזור המקסילה האחורית. הסינוסים המקסילריים הם שני חללים הממוקמים מאחורי עצמות הלחיים ומעל השיניים הטוחנות העליונות בחלק האחורי של הפה.

ככל שאנשים מזדקנים, הסינוסים מתרחבים ועצם הלסת מתכווצת. אם השיניים הטוחנות העליונות אובדות, העצם מאבדת עוד מנפחה, והסיכוי שהיא תוכל לתמוך בשתל, מצטמצם מאוד.  בדרך כלל ההמלצה היא לבצע הרמת סינוס והשתלת עצם כדי ליצור נפח לעצם לפני ההשתלה. מדובר בהליך שזמן ההחלמה ממנו יכול להגיע לשמונה שבועות לפני שניתן יהיה להציב שתלים.

עם התקדמות הטכנולוגיה, רפואת השיניים מציעה היום אלטרנטיבות שיאפשרו במצבים מסוימים, להשתיל את השתל ללא צורך בהרמת סינוס.

השתלת שיניים ללא הרמת סינוס במרפאת שיניים דר אלכסנדר
השתלת שיניים ללא הרמת סינוס - מאמר דר אלכסנדר

החלופות לביצוע השתלת שיניים ללא הרמת סינוס

שתלים קצרים  

גישה אחת לעקיפת הצורך בהרמת סינוס היא שימוש בשתלים דנטליים קצרים. שתל קצר מוגדר כשתל שאורכו בין ארבעה מ"מ לשמונה מ"מ והוא מתאים למצבים שבהם גובה העצם מוגבל. היתרון העיקרי של שתל קצר, הוא שבשל אורכו ניתן לחבר את אותו לאזורים בהם יש פחות עצם, כלומר אזור המקסילה האחורית.

הנחת שתלים קצרים היא בדרך כלל פחות פולשנית בהשוואה להרמת סינוס. לכן גם תהליך ההשתלה הוא מהיר יחסית, זמן הריפוי קצר יותר, ואי הנוחות המאפיינת כל הליך כירורגי, מצטמצמת משמעותית.  

חשוב לציין, כי השימוש בשתלים קצרים אינו מתאים לכל המקרים, וההחלטה להשתמש בהם תלויה בגורמים שונים כגון האנטומיה של המטופל, איכות העצם והמצב הקליני הספציפי.

הצלחתם של שתלים קצרים תלויה בהקפדה על טיפול מתאים ומדויק. רופא השיניים יעריך את מצבו הרפואי של המטופל, כדי לקבוע האם ניתן לבצע את הליך ההשתלה באמצעות שתלים קצרים, ויבנה את תכנית הטיפול המתאימה ביותר לצרכי המטופל.


שתלים זוויתיים או מוטים

שתלים זוויתיים הם פתרון חדשני נוסף. במקרים מסוימים ניתן למקם שתלים רגילים בזווית. כך רופא השיניים יכול למקסם את העצם הזמינה בלסת העליונה, מבלי להיכנס לחלל הסינוס.


שתלים עם צוואר משופע וצלעות אופקיות

צורת השתל יכולה אף היא לסייע בהשתלת שיניים בלסת העליונה, מבלי שיהיה צורך בהרמת סינוס. שתל שצווארו משופע וצלעותיו אופקיות, מאפשר לשתל להיטמע בעצם הלסת (אוסאואינטגרציה) בחלקו של צוואר השתל.

השתלת שיניים ללא הרמת סינוס - מאמר מטעם מרפאת שיניים דר אלכסנדר
השתלת שיניים ללא הרמת סינוס - דר אלכסנדר

טיפולי השתלת שיניים "All on 4" או "All on 6"

שתי האפשרויות לטיפול בשיקום שיניים חסרות ביום אחד. ניתן לשחזר שיניים חסרות בלסת תחתונה ועליונה. כשמדובר בשיניים חסרות בלסת העליונה, שיטות השתלת שיניים All on 4 או All on 6 יכולה להימנע מהצורך בהליך כירורגי של הרמת סינוס. ההחלפה מתבצעת באמצעות גשר קבוע המחובר לשתלים הדנטליים של המטופל.


בשיטת All-on-4 ממקם הרופא ארבעה שתלים דנטליים בסידור ספציפי כדי לתמוך בסט שלם של שיניים עליונות. השתלים האחוריים יונחו בזווית, כך שימנע הצורך בהרמת סינוס, שכן הזווית מאפשרת אורך שתל ארוך יותר מבלי להיכנס לחלל הסינוס.


שיטת All-on-6,  בדומה לשיטת All-on-4 עושה שימוש בשישה שתלים דנטליים לתמיכה בקשת שיניים מלאה. השתלים הנוספים עשויים לספק יציבות ותמיכה רבה יותר, במיוחד במקרים בהם נפח העצם מוגבל.

חשוב לדעת, שיטות אלה אינן מתאימות לכל אחד. ההחלטה אם ניתן להימנע מהרמת סינוס תלויה באנטומיה של המטופל, באיכות העצם ובכמות העצם הזמינה באזור המקסילרי האחורי.


במקרים בהם קיים אובדן עצם חמור או גובה עצם לא מספיק בלסת העליונה, עדיין מומלץ לבצע הרמת סינוס כחלק מתוכנית הטיפול הכוללת.

השימוש בשתלים זוויתיים, שתלים נוספים או טכניקות מתקדמות אחרות יכול לסייע במניעת הרמת הסינוס במצבים מסוימים, אך נדרשת הערכה ותכנון קפדניים על מנת לקבוע את השיטה המתאימה ביותר לכל מטופל.

החלופות להשתלת שיניים ללא הרמת סינוס, המוצעות במרפאת השיניים ד"ר אלכסנדר הן שתי שיטות שהוכחו כיעילות ביותר בעמידותן לאורך שנים רבות.

השיטה האחת היא, שתלים זוויתיים או מוטים, והשיטה הנוספת – טיפולי השתלת שיניים "All on 4" או "All on 6"


כל תהליך של השתלת שיניים מצריך פגישת ייעוץ עם רופא השיניים לצורך בדיקות מקיפות של חלל הפה, השיניים ואיכות העצם, וכל זאת באמצעות ציוד טכנולוגי מתקדם, לרבות צילום תלת ממד, לקבלת תמונה מדויקת של האנטומיה של הפה. בהתאם לבדיקות שבוצעו ובהתחשב במצבו הרפואי הכללי של המטופל, יבנה בעבורו תכנית טיפול מותאמת ומוקפדת לרבות בחירת סוג השתלים ושיטת ההשתלה.

ד"ר אלכסנדר

מרפאת ד"ר אלכסנדר היא מרפאת שיניים רב תחומית העוסקת בשיקום הפה, השתלות דנטליות וטיפולי אסתטיקה דנטלית.
המרפאה חדשנית ומאובזרת במיטב הציוד הטכנולוגי המתקדם, ומטפלת בגישה רפואית ייחודית גם במטופלים בעלי מחלות רקע ומטופלים הנוטלים תרופות, אשר נדרשים לתשומת לב מיוחדת בטיפולי השיניים.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
השתלת שיניים ללא הרמת סינוס - מרפאת שיניים של דר אלכסנדר

השתלת שיניים | טיפולי שורש | סתימות | עקירה כירורגית | שיננית

לוגו אלכסנדר צבעוני פוטר

לייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
דר אלכסנדר - מרפאת שיניים בקרית אונו

מרפאת שיניים ד"ר אלכסנדר

צוות מרפאה דר אלכסנדר

מאמרים נוספים שיעניינו אותך לקרוא