סגירת רווח בשיניים

רווחים בשיניים יכולים להוסיף אופי וקסם כשמדובר בשיניים עליונות קדמיות, ולמרות זאת אנשים רבים בוחרים בחיוך שיחשוף שיניים מרווחות ומעוצבות באופן שווה.
הרווח הנפוץ ביותר הוא בין שתי השיניים הקדמיות.

מבחינה רפואית, הרווח נקרא דיאסטמה קו אמצע או חציון, ומתייחסת גם לרווח בין שתי השיניים הקדמיות בלסת התחתונה. רווחים בין שיניים יכולים להיות בכל הפה.

סגירת רווח בשיניים – מה גורם לרווחים?

להלן הגורמים השכיחים ביותר לרווחים בין השיניים:

שיניים קטנות מדי – כאשר השיניים קטנות מדי ביחס לגודל עצם הלסת, חוסר הפרופורציה יכול להוביל להיווצרות רווחים.

גנטיקה – גודל השיניים והלסת מושפע במידה רבה מגנטיקה. סביר להניח שבמשפחתו של המטופל לבני משפחה נוספים קיים רווח בין השיניים.

פרנום שפתיים גדול מדי – פיסת הרקמה שעוברת לאורך קו החניכיים ושתי השיניים הקדמיות העליונות, כלומר צמיחת יתר של הפרנום השפתי גורמת להפרדה בין השיניים הקדמיות העליונות ויוצרת רווח.

שיניים בוגרות שלא בקעו – יכול להיות שברגע ששן של תינוק נושרת, התחליף הבוגר שלה פשוט לא צמח, והתוצאה היא רווח בין השיניים.

שיניים חסרות –כששיניים אחוריות חסרות, אם כתוצאה מעקירה או ממחלת חניכיים, נגרם לחץ על השיניים הקדמיות, שדוחף אותן החוצה ויוצר ביניהן מרווח.

רווח שנוצר אחרי הסרת גשר – לאחר סיום טיפול בגשר והסרתו, השיניים יכולות לזוז לאחר שהופעל עליהן לחץ במשך תקופה ארוכה. תזוזה זו עלולה ליצור רווח בין השיניים.

גם מציצת אצבע בילדות ורפלקס בליעה לא נכונים יכולים שניהם לדחוף את השיניים הקדמיות ולגרום להן להיפרד.

סגירת רווח בשיניים - מאמר דר אלכסנדר
סגירת רווח בשיניים - מרפאת דר אלכסנדר

למה חשוב לסגור רווחים בשיניים?

ברוב המקרים, אנשים בוחרים לסגור את הרווח בין השיניים מסיבות קוסמטיות, בעיקר כשמדובר בשיניים קדמיות. אבל אם קיימים רווחים בין השיניים האחוריות, הרופא ימליץ לסגור את הרווח, מבחינה בריאותית.

רווחים רחבים, במיוחד בחלק האחורי של הפה, יכולים להוביל להצטברות של פלאק וחיידקים ממזון לכוד. הצטברות הפלאק והחיידקים, אם לא מטפלים בהם, עלולה להוביל לבעיות חמורות בבריאות הפה כמו עששת ואובדן עצם.


טיפולים לסגירת רווח בין השיניים

ישנם מגוון טיפולי שיניים לסגירת רווחים בין השיניים. רופא השיניים יקבע איזה טיפול הוא המתאים ביותר עבור המטופל בהתאם למצב הספציפי, כגון מיקום הרווח ורוחבו, הסיבה שבגינה נוצר הרווח ועוד.


להלן סוגי הטיפול השכיחים ביותר:

הדבקה מרוכבת (קומפוזיט) – שיטה קלה ומהירה למילוי רווחים קטנים בין השיניים. צבע חומר המילוי מותאם לשיניים, כך שייראה כאילו הוא חלק טבעי מהשן. יחד עם זאת חומר המילוי אינו עמיד בפני כתמים ואורך חייו הוא כמה שנים בלבד. מילוי זה אינו חזק כמו טיפולים משקמים כמו ציפויי זירקוניה וכתרים.  

ציפוי שיניים – מתאים במיוחד לסגירת רווחים בין השיניים הקדמיות. הציפוי עשוי מזירקוניה ומותאם אישית למטופל. הטיפול כולל הסרה מינימלית משכבת האמייל של השיניים, במטרה להגדיל את שטח הפנים של השיניים ולחספס אותן, כדי שהציפוי יידבק באופן חזק ויציב לשיניים. (לקריאה נוספת על ציפוי שיניים >>)

כדי לסגור רווחים, יונח ציפוי זירקוניה דקיק, גדול במיוחד על כל אחת מהשיניים הקדמיות המיועדות לציפוי.

הציפוי מתוכנן ומיוצר במעבדת שיניים, באמצעות תוכנות עיצוב ממוחשבות, ולאחר מכן מודפס במדפסת תלת ממד, ומותאם אישית לתצורת השיניים של המטופל. ציפוי זירקוניה הוא פתרון אסתטי ועמיד לאורך זמן.


כתרים דנטליים
 – כתרים, בניגוד לציפוי המכסה רק את חלקה הקדמי של השן, מכסים את כל השן. ההמלצה להניח כתרים על שיניים שיש רווח ביניהם, היא בדרך כלל במצב שהרווח גדול, ולא ניתן לסגור אותו בציפוי בלבד.

לכתרי זירקוניה איכויות יוצאות דופן בעמידותם לאורך זמן, בהתאמה מדויקת לצבע השיניים הטבעי, בעמידותם בפני כתמים, שברים וסדקים.

סגירת רווח בשיניים - מאמר מקצועי דר אלכסנדר
סגירת רווח בשיניים - מרפאת שיניים דר אלכסנדר

טיפול אורתודנטי – במקרים חמורים שהרווחים בשיניים גדולים, גישה אורתודונטית עשויה להיות הפתרון המומלץ.

הטיפול מתבצע באמצעות מכשור אורתודנטי, כמו סמכים, קשתיות או פלטה, המסייע להזיז את השיניים למיקום הרצוי. הבחירה בסוג הטיפול תלויה בכמה גורמים, כמו גודל הרווח, אם הרווח קטן, ניתן לסגור אותו באמצעות סמכים או קשתיות.

אם הרווח גדול, ייתכן שיידרש טיפול מורכב יותר, כגון התקנת פלטה או ניתוח אורתודנטי; גיל המטופל, למבוגרים, בניגוד לילדים, הטיפול המומלץ הוא התקנת פלטה או ניתוח אורתודנטי; מצבן של השיניים, אם השיניים בריאות וחזקות, ניתן להיעזר בטיפולים שאינם פולשניים כל כך. אם השיניים חלשות או פגועות, ייתכן שיידרש טיפול מורכב יותר, כמו התקנת סמכים חזקים יותר או ניתוח אורתודנטי.

שתל דנטלי – משמש במקרים כאשר הרווח בין השיניים נובע מעקירת שן שלא ניתן היה להצילה. שתל הוא פתרון קבוע שבו מוברג לעצם הלסת שתל מטיטניום המחקה את צורתו של שורש השן. על השתל מבריגים את הכתר, שממלא את החלל ומספק תוצאה טבעית למראה.  

ד"ר אלכסנדר

מרפאת ד"ר אלכסנדר היא מרפאת שיניים רב תחומית העוסקת בשיקום הפה, השתלות דנטליות וטיפולי אסתטיקה דנטלית.
המרפאה חדשנית ומאובזרת במיטב הציוד הטכנולוגי המתקדם, ומטפלת בגישה רפואית ייחודית גם במטופלים בעלי מחלות רקע ומטופלים הנוטלים תרופות, אשר נדרשים לתשומת לב מיוחדת בטיפולי השיניים.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
סגירת רווח בשיניים - מטעם מרפאת דר אלכסנדר

השתלת שיניים | טיפולי שורש | סתימות | עקירה כירורגית | שיננית

לוגו אלכסנדר צבעוני פוטר

לייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
דר אלכסנדר - מרפאת שיניים בקרית אונו

מרפאת שיניים ד"ר אלכסנדר

צוות מרפאה דר אלכסנדר

מאמרים נוספים שיעניינו אותך לקרוא