שיטת ‏PRF

שיטת PRF –  PLATELET RICH FIBRIN, פיברין עשיר בטסיות דם, היא השיטה המתקדמת כיום להשתלת עצם בלסת. טסיות דם הלקוחות מדמו של המטופל, מסייעות לחלוקת תאים וריפוי העצם, וליצירת כלי דם חדשים (אנגיוגנזה) המזרזים את תהליך שיקום העצם.

מדוע יש צורך בהשתלת עצם?

חוסר בשיניים, מצריך הליך כירורגי של השתלת שיניים, על מנת לשמור על בריאות הפה ולשפר את המראה האסתטי של הפנים. לעיתים, כשעצם הלסת אינה חזקה ואיכותית כדי לקלוט את שתל השן, נדרש הליך כירורגי מקדים של השתלת עצם.


מהם החומרים הנפוצים של שתלי עצם
?

השתלת עצם נועדה כאמור, לבנות מחדש את עצם הלסת. ההשתלה מתבצעת בהחדרת חומרים המזרזים את צמיחת העצם. החומרים יכולים להיות טבעיים או סינתטיים.

להלן כמה מהסוגים הנפוצים ביותר של חומר להשתלת עצם בו משתמשים כיום:

Autografts (Autogenous) – השתלה מחומר עצם שנלקח מגוף המטופל עצמו.  העצם המשמשת בשתל נלקחת לרוב מהחלק האחורי של הלסת או מהסנטר. במקרים מסוימים, כשיש צורך בכמות עצם גדולה יותר, היא תילקח מהירך או מהברך. 
היתרון של שתלי עצם אוטוגניים, הוא שהם מכילים מרכיבים המעודדים צמיחת עצם. ומכיוון שהם מגוף המטופל, אין סכנה לדחייה.
החיסרון בשימוש בעצם של המטופל, הוא שיש צורך בהליך כירורגי לצורך הוצאת חומר העצם להשתלה.

Allografts (Allogenic) – אלוגרפט מגיע מבנק רקמות אנושי. חומר זה אינו מייצר עצם חדשה בכוחות עצמו, אלא מסייע בתמיכה מבנית ומזרז את תהליך בניית העצם שמסביב כדי למלא את המחסור.
היתרון בשימוש בשתלי עצם אלוגניים, שהמטופל לא יזדקק להליך כירורגי להוצאת חומר עצם מגופו.

Xenografts – חומר הנלקח מבנק רקמות של בעלי חיים. חומר זה מעובד בטמפרטורות גבוהות כדי להתאימו לרקמות האנושיות . שתלי עצם קסנוגרפיים פועלים בדומה  לשתלי אלוגרפט , בכך שהם משמשים כמבנה ומעודדים תהליך בניית עצם .
Alloplast – חומרי השתלה סינתטיים, המשמשים כתחליף לעצם אמיתית, ומסייעים להתחדשות העצם.


פיברין עשיר טסיות (PRF) – הבשורה החדשה והיעילה לזירוז בניית עצם

פיברין עשיר בטסיות דם (PRF) הוא תרכיז טסיות הנלקח מגוף המטופל. ה – PRF מורכב מציטוקינים (חלבונים שהם  הבסיס לתקשורת בין התאים של מערכת החיסון),  טסיות דם (התאים הקטנים ביותר בזרם הדם שמשמשים בתהליך קרישת הדם), לויקוציטים (תאי דם לבנים השייכים למערכת החיסון) ותאי גזע במחזור (תאים שכולים להפוך לתאים ספציפיים או להמשיך ולהתחלק כתאי גזע). ה – PRF נחשב כיעיל מאוד בהתחדשות העצם, ומשמש בעיקר לעצם הפה והלסת. התוצאות הסופיות באות לידי ביטוי בתהליך ריפוי מיטבי ובזמן החלמה קצר.

כיצד מתבצעת דגימת PRF?

תהליך יצירת פיברין עשיר בטסיות לויקוציטים מתבצע בשעת הטיפול אצל רופא השיניים במהלך טיפול ההשתלה. לתהליך כמה שלבים:

שאיבת דם –  הרופא ייקח דגימת דם מהמטופל, בדיוק כמו בבדיקת דם שגרתית, ויעביר אותה לבקבוקונים.

הפרדת הדם לרכיבים – הדם הנשאב ימוקם  בצנטריפוגה שמסתובבת במהירות גבוהה, במשך 12 – 18 דקות. זה מפריד את הדם לרכיבים שונים בהתאם ליחסי המשקל שלהם. התוצאה היא שכבה עשירה בטסיות דם ופיברין בשם Platelet Rich Fibrin (PRF).

יצירת דגימה באיכות טובה – חומר הפיברין יונח על המגש ויופעל עליו לחץ שייצור קרומי פיברין דחוסים עמידים המוכנים כעת לשימוש להשתלת עצם דנטלית.

שלב ההשתלה – דגימת PRF תעורבב עם חומר להשתלת עצם. חומר זה מכיל גורמי גדילה שיכולים לתמוך בהתחדשות הרקמות, להפחית דלקות ולעורר תהליכי ריפוי. החומר יונח במקום הרצוי ואז יתחיל תהליך בניית העצם.

תהליך הריפוי וזירוז גדילת העצם – PRF מכיל מספר גבוה של גורמי גדילה שמסייעים לגוף לרפא את עצמו על ידי גירוי תאי גזע לחדש רקמות חדשות. פעולת הריפוי של PRF חשובה במיוחד בשבוע הראשון לאחר הליך השתלת עצם הלסת. PRF ממריץ את צמיחת העצם ומסייע להשתלת העצם להתחדש באופן מוצלח.

לא בכדי הפכה שיטת PRF לשיטה המועדפת על רופאי השיניים בכל הקשור להשתלת עצם בלסת. השיטה מסייעת להצלחת ההשתלות, מקצרת את זמן ההחלמה ומפחיתה את הסיכון לדלקות ולסיבוכים.


טבלת השוואה בין סוגי החומרים להשתלת עצם

חומר השתלה

מקור

יתרונות

חסרונות

Autografts

גוף המטופל

מכילים מרכיבים המעודדים צמיחת עצם. אין סכנה לדחייה

יש צורך בהליך כירורגי להוצאת חומר עצם מהגוף

השתלת דנטין עצמית

אבקת שיניים של המטופל שנעקרו

יעילה, בטוחה , אינה דורשת הליך כירורגי להוצאת חומר עצם

זמינות מוגבלת

Allografts

אדם אחר

מעושרים בגורמי גדילה של עצם, חלבונים וחומרים מזרזי צמיחה

סיכון להידבקות במחלות

Xenograft

בעלי חיים

זמינים, עלות נמוכה

סיכון לתגובות אלרגיות

גרסאות סינתטיות

קרמיקה (סידן פוספט, ביוגלאס), סידן גופרתי

פעילות ביולוגית בהתאם למסיסות, ניתן לשלב עם גורמי גדילה

פחות יעילות בהמרצת צמיחת עצם חדשה מחומרים אורגניים

גורמי גדילה

אנושיים או אלטרנטיביים

ייצור מבוקר וספיגה מחדש של עצם

עלות גבוהה

PRF

דם המטופל

זמינות גבוהה, עלות נמוכה, מקדם ריפוי פצעים, מקדם צמיחת עצם, מפחית סיכון לזיהום

דורש הליך לקיחת דם

שאלות ותשובות על PRF

לא. כמות הדם הנלקחת היא מאוד קטנה, כ- 20 – 04 מ"ל. כמות זו היא קטנה מאוד בהשוואה לתרומת דם. למשל.
אבל כמובן כמות הדם הנדרשת תלויה גם בגודל האזור המטופל, ריכוז הטסיות הרצוי והציוד המשמש להכנת ה PRF. בכל מקרה, לא מדובר בכמויות גדולות של דם.

PRP הוא הדור הראשון של תרכיזי טסיות דם. הוא נוצר על ידי בידוד טסיות הדם מדם המטופל וריכוזן לתוך סרום. סרום זה מוזרק לאחר מכן לאזור הטיפול. PRF, לעומת זאת, נחשב לדור השני של תרכיזי טסיות הדם, ונוצר על ידי הוספת פיברין לטסיות, שיוצר מוצר הזרקה מגובש ויציב יותר. PRP מכיל בעיקר טסיות דם וגורמי גדילה, לעומת PRF שמכיל טסיות דם, גורמי גדילה, פיברין ותאי דם לבנים. תהליך יצירתה – PRF פשוט יותר.

PRF פועל כאלמנט תומך בהשתלת עצם, ויוצר את הסביבה האידיאלית לזירוז צמיחת תאי עצם חדשים ואספקת דם לשתל. 

לא תמיד. במקרים מסוימים, אין צורך ב- PRF. עם זאת, ברוב המקרים, שימוש ב – PRF על השתל יגדיל את כמות העצם הסופית הקיימת, ואף יזרז את ריפוי מקום ההשתלה.

לא. טיפול PRF דורש ציוד מיוחד וצוות רפואי מיומן. ניתן לבצע את הטיפול רק במרפאות שיניים המתמחות בהשתלות עצם.

כן. גורמים  כמו עישון, מחלות כרוניות ונטילת תרופות מסוימות יכולות להשפיע על יעילות PRF .